Sport

Frederik Andersen tror på ny Stanley Cup-triumf i ny klub

Edmonton Oilers har kvaliteterne til at vinde Stanley Cup, mener Frederik Andersen om sin nye klub.

Frederik Andersen drømmer om også at løfte Stanley Cup-trofæet med sin nye klub.
Frederik Andersen drømmer om også at løfte Stanley Cup-trofæet med sin nye klub. Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix

Der gik ikke meget mere end et par uger, fra Frederik Andersen vandt Stanley Cup med Carolina Hurricanes, til at han var fortid i klubben.

Efter fem år, kulminerende med det mytiske NHL-trofæ midt i juni, var Carolina Hurricanes ikke længere interesseret i den danske keepers ydelser.

- Det har været en lidt underlig proces. Jeg ville rigtig gerne være blevet i Carolina, men den vej ville de ikke gå, og så var der plads til at tale med andre klubber, siger en afklaret Frederik Andersen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden