Hestesport

God slutspurt sikrede Bent Svendsen guld

Skivetræner blev årets travtræner

Foto: Ole Hesselborg
Foto: Ole Hesselborg

Opdateret kl. 17:19

HESTESPORT: Danmarksmesterskabet for travtrænere har tradition for at give spænding til sidste fløjt.

Årets udgave, som blev afviklet søndag eftermiddag i strålende solskin på Racing Arena Aalborg, var ingen undtagelse.

Inden 11. og næstesidste afdeling havde ikke mindre end syv af de ti deltagende kuske realistisk mulighed for at løbe med trofæet.

Skivetræner Bent Svendsen havde ikke gjort meget væsen af sig i de første ni løb i konkurrencen, men så slog den tidligere tredobbelte DM-vinder turboen til. I 10. afdeling serverede han en gedigen overraskelse, da upåagtede Thunder Bell på de sidste meter gik frem til sejr.

I løbet efter slog Bent Svendsen til igen. Denne gang med Michael Friborg Skærbæks Walkmann June, som var sikkerheden selv efter føring rundt om. Dermed stod Bent Svendsen med særdeles gode kort inden 12. og sidste afdeling. Her skulle han sørge for at være foran Sten Juul og Jeppe Juel, og da han sad bag en af løbets favoritter Vivaldi var det intet problem, da parret sluttede på andenpladsen. Bent Svendsen kunne dermed hyldes som Dansk Mester for Travtrænere 2019.

Bedste nordjyske deltager blev Jeppe Juel, som besatte tredjepladsen og hjemtog bronzemedaljen.

- På forhånd ville jeg godt have solgt det for bronze, men jeg er jo konkurrencemenneske, så lige nu er jeg skuffet. Mon ikke jeg ser lidt lysere på det i morgen, lød det fra Jeppe Juel da støvet havde lagt sig.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden