Guldtræner er en af mange kandidater hos White Hawks
Arbejdet med at få en ny træner og en ny trup på plads til næste sæson er allerede godt i gang hos Frederikshavn White Hawks, hvor særligt ét navn går igen i rygtestrømmen
Opdateret kl. 19:11
Sportschef Kasper Kristensen kan se frem til et travlt forår. Ikke på grund af kampe men på grund af en stor udskiftning i både trænerstab og spillertrup hos Frederikshavn White Hawks.
I første omgang gælder det om at få en ny træner på plads. For tredje offseason i træk skal White Hawks ud at finde en ny mand til cheftrænerposten, efter Patric Wener er fortid i klubben.
- Vi har allerede lagt os nogenlunde fast på, hvad det er for en profil vi søger til trænerposten, og så har vi også gjort os nogle tanker om, hvad det bliver for en slags ishockey, som vi skal spille og dermed sammensætte truppen ud fra, siger Kasper Kristensen.
- Vi kigger primært mod Nordamerika og Sverige i jagten på en ny træner. Umiddelbart kigger vi ikke i retning af en dansk træner. Det skal gerne være en moderne træner, der vil spille noget dynamisk hockey og har en moderne ledelsesstil, siger Kasper Kristensen.
Det er endnu for tidligt at komme op med konkrete navne, der er dog ét enkelt navn, som allerede er blevet nævnt flere steder: Garth Murray.
Den succesfulde tidligere Aalborg Pirates-træner blev fyret i januar, og navnet vækker naturligvis også genklang hos Kasper Kristensen.
- Han er da et blandt mange navne, som vi kigger på, siger sportschefen om Murray.
Én ting er at få sat et nyt navn på trænerposten. Noget andet bliver at få sammensat en bedre trup til næste sæson.
- Vi ved godt, at det ikke var godt nok i den forgangne sæson, men fornemmelsen var trods alt ikke inden sæsonen, at det her var den dårligste trup i ligaen. Vi så desværre bare ingen udvikling i spillet undervejs, og det må vi tage med i overvejelserne frem mod næste sæson, siger Kasper Kristensen.
Det ligger allerede fast, at Sebastian Brinkmann og flere af de udenlandske spillere er fortid i White Hawks til næste sæson, men der vil også være kendte ansigter på holdet.
- Vi har kontrakt på cirka 10 spillere til næste sæson. Blandt andet Mikkel Bertelsen og Christopher Frederiksen, så min klare forventning er, at de spiller her, siger Kasper Kristensen.
Der har allerede været skrevet meget om White Hawks' økonomiske formåen, og det er blevet meldt ud fra bestyrelsens side, at man agter at finde flere penge til lønninger i næste sæson.
Det er også en besked, som Kasper Kristensen har fået at arbejde ud fra.
- Den melding jeg har fået er, at man forventer at finde ekstra penge til lønninger i størrelsesordenen 1,5 til 2 millioner kroner. Det er i hvert fald det, der arbejdes på i kulissen, siger Kasper Kristensen.
Hvis den plan realiseres får han selvsagt bedre muligheder for at finde de profiler, som han ikke havde penge til at finde op til denne sæson. Og det åbner op for større ambitioner i forhold til den type ishockey, der skal leveres på isen.
- Der er ingen tvivl om, at vi gerne vil skabe et hold, der er bedre på pucken. Vi skal have mere pucksikre spillere, så vi også bliver i stand til at bide os fast i modstanderens zone med pucken. Det er den klare ambition, siger Kasper Kristensen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.