Sport

Haaland forventer fuldt hus til fejring af norsk VM-billet

Manchester City-stjernen scorede to gange inden for få minutter, da Norge bookede en plads til VM i fodbold.

Norges stjerneangriber er lettet og stolt, efter at nordmændene er klar til VM efter sejr over Italien.
Norges stjerneangriber er lettet og stolt, efter at nordmændene er klar til VM efter sejr over Italien. Claudia Greco/Reuters

Den norske stjerneangriber Erling Braut Haaland forventer en kæmpe fest i Norges hovedstad, Oslo, mandag, efter at nordmændene har kvalificeret sig til VM.

Norge knuste søndag aften Italien med 4-1 i Milano, og Manchester City-angriberen nettede selv to gange.

- Det er selvfølgelig sjovt. Jeg er glad, men mere lettet. Der er meget pres, og det kan jeg mærke, siger Haaland til TV 2 Norge efter kampen ifølge nyhedsbureauet NTB.

- Nu forventer jeg at se en masse mennesker på Rådhusplassen i morgen (mandag, red.), tilføjer han.

Norge leverede en svag første halvleg i udebaneopgøret mod italienerne, som kom foran tidligt i kampen. Men nordmændene lignede et helt andet hold efter pausen.

Først udlignede Antonio Nusa, inden Erling Haaland scorede to hurtige mål. Jørgen Strand Larsen cementerede sejren i overtiden.

Med sejren over Italien sluttede Norge på en førsteplads i gruppen med maksimumpoint. Erling Haaland scorede hele 16 mål i de otte gruppekampe for Norge og er dermed topscorer i VM-kvalifikationen.

- Det er vanvittigt. At vi kommer her og vinder 4-1 er vanvittigt. Det viser, at vi er uforudsigelige, og det er fantastisk, siger Haaland til TV 2 Norge.

Landstræner Ståle Solbakken er stolt af det norske herrelandshold.

- Jeg tror ikke, at man får mange bedre aftener end denne i livet. Det er næsten surrealistisk, siger Ståle Solbakken til TV 2 Norge.

Den norske kronprins Haakon var også på plads på tilskuerrækkerne på San Siro søndag aften.

- Jeg synes, at det er meget imponerende. Vi kan være stolte af det her hold - gang på gang. Og også her i Italien. Det var utroligt specielt at være her, siger kronprinsen til NRK.

Det er Norges første VM-slutrunde siden 1998 og første store slutrunde siden EM i 2000.

VM-lodtrækningen finder sted den 5. december.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden