Heidi farede vild i ørkenen. Pludselig blev alt mørkt
Heidi Egeberg Johansen bliver draget af skæve og unikke løb, og det har ført hende mange steder hen i verden
Opdateret 21. september 2024 kl. 19:38
Da Heidi Egeberg Johansen først begyndte at løbe, handlede det om at sætte mål og slå personlige rekorder. Hun var drevet af ønsket om at blive hurtigere og løbe flere maratoner.
Målet var dengang at løbe 100 maratoner og komme med i klub 100. Det er indtil videre blevet til godt 170 maratoner, men fokusset er ikke længere det samme.
Nu handler det mere om processen – om at være i nuet, finde glæden ved at løbe i fantastiske omgivelser og skabe forbindelser til andre.
Hun rejser verden rundt for at deltage i unikke og ekstreme løb. Løb som for alvor får skubbet til hendes grænser.
Og det er indtil videre blevet til maratoner i 29 forskellige lande.
Herunder får du fire ud af mange vilde løbeoplevelser.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.