Holger Rune-lejr afdramatiserer afbud inden US Open
Holger Rune mærkede til ryggen i sidste uge, men det er ikke noget, der truer US Open-deltagelse.
Tennisspilleren Holger Rune meldte afbud til denne uges ATP-turnering i Winston-Salem på grund af rygproblemer, men der er ingen dramatik eller umiddelbar risiko for afbud til grand slam-turneringen US Open, der begynder på mandag.
Det oplyser Holger Runes mor og manager, Aneke Rune.
Han mærkede til ryggen i forbindelse med sidste uges ATP 1000-turnering i Cincinnati, og der bliver ikke taget nogle chancer før årets sidste grand slam-turnering.
- Han var ikke på toppen i sidste uge, og ryggen havde sat sig - formentlig al deres aircondition.
- Så vi vurderede, at det var klogest ikke at malke al hans energi i en ATP 250, men tage direkte til New York i stedet for at få behandlinger og starte træningen, forklarer Aneke Rune.
Holger Rune var mandag i prominent selskab på træningsbanen, da han trænede med verdensetteren, Daniil Medvedev.
Den 19-årige dansker debuterede i US Open sidste år efter at have spillet sig succesfuldt igennem kvalifikationsturneringen.
I hovedturneringen mødte han i første runde den daværende verdensetter, Novak Djokovic, der vandt kampen 3-1 i sæt.
Hos kvinderne stiller Clara Tauson op i US Open efter at have fået sine to seneste grand slam-turneringer spoleret af skader.
Først meldte hun afbud til French Open, og i sommerens Wimbledon måtte hun opgive at spille videre efter få minutters spil i første runde.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.