Sport

Ikast Håndbold indleder CL-sæsonen med sejr i sidste sekund

Ikast smed en stor føring over bord, men på en scoring i sidste sekund sænkede holdet Bucuresti med 28-27.

Ikasts Jamina Roberts var den førende angrebsprofil for hjemmeholdet med syv scoringer i Champions League-åbneren. (Arkivfoto).
Ikasts Jamina Roberts var den førende angrebsprofil for hjemmeholdet med syv scoringer i Champions League-åbneren. (Arkivfoto). Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix

Et mål i absolut sidste sekund sørgede for en dramatisk sejr til Ikast Håndbold over CSM Bucuresti i første kamp i sæsonens Champions League.

Ikast var foran med syv mål i anden halvleg, men de rumænske gæster fik udlignet i slutminutterne.

Til allersidst sendte Emilie Hegh Arntzen dog bolden ind i et tomt mål, hvorfor Ikast snuppede premieresejren med 28-27 i Champions Leagues gruppe B.

Ikast fik en regulær drømmestart, da holdet buldrede ud over stepperne mod de rumænske gæster.

Hurtigt lød føringen på 5-1 i indledningen, og så var fundamentet lagt, til det der lignede en overbevisende Champions League-premiere hjemme i det midtjyske.

CSM Bucuresti hang dog på, hvilket en håndfuld scoringer fra den tidligere Ikast-spiller Emma Friis hjalp med. Danske Anne Mette Hansen var også med for gæsterne og lavede to mål i de første 30 minutter.

Ikast formåede dog at fastholde afstanden til Bucuresti med en pauseføring på 17-12.

Værterne fortsatte det tårnhøje tempo efter pausen, og tidligt i halvlegen lød Ikast-føringen på syv scoringer.

Takket være en stærk Ikast-defensiv havde de rumænske gæster svært ved at kreere chancer, men alligevel så Ikast sin føring smuldre i slutfasen.

Hjemmeholdet brændte flere store chancer, mens redninger efterhånden blev en større mangelvare hos Amalie Milling i Ikast-målet.

Med to minutter tilbage fik Bucuresti bragt balance i regnskabet, hvilket satte scenen for en dramatisk afslutning.

I absolut sidste sekund af opgøret kørte Ikast en effektiv kontra, og Emilie Hegh Arntzen sendte bolden i netmaskerne i et tomt mål til stor forløsning.

Ikast og Bucuresti er at finde i Champions Leagues gruppe B, hvor Odense Håndbold også er med.

Fynboerne slog lørdag ungarske Ferencvaros i gruppens første opgør.

Dermed har de to danske hold i Champions Leagues gruppe B fået en pointmæssig formidabel start på den prestigefyldte klubturnering.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden