Sport

Iran sår alvorlig tvivl om VM-deltagelse efter angreb

Fodboldforbundet i Iran regner ikke med at kunne sende landsholdet til VM efter USA's og Israels angreb.

5. december var der VM-lodtrækning i John F. Kennedy Center i Washington, D.C., hvor Iran endte i gruppe med New Zealand, Belgien og Egypten.
5. december var der VM-lodtrækning i John F. Kennedy Center i Washington, D.C., hvor Iran endte i gruppe med New Zealand, Belgien og Egypten. Carlos Barria/Reuters

De seneste dages angreb i Iran fra USA og Israel gør det højst usandsynligt, at Irans fodboldlandshold kommer til VM til sommer.

Det siger præsidenten for Det Iranske Fodboldforbund, Mehdi Taj, til mediet Varzesh3 ifølge ESPN.

- Det, der kan siges med sikkerhed, er, at efter dette angreb kan vi ikke se frem mod VM med håb, lyder det fra fodboldpræsidenten.

VM i 2026 skal spilles i USA, Canada og Mexico fra 11. juni til 19. juli. Alle Irans kampe skal spilles i USA, hvor modstanderne i tilfælde af VM-deltagelse bliver New Zealand, Belgien og Egypten.

I forvejen var iranske fans udelukket fra at kunne overvære kampene i USA, da Trump-regeringen har givet indrejseforbud til iranere.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har ikke udtalt sig om sagen efter de seneste dages angreb.

Israel og USA angreb første gang iranske mål lørdag morgen dansk tid. Siden slog Iran tilbage med angreb i Israel og mod amerikanske mål, mens USA og Israel har udvidet angrebene mod Iran til også at omfatte blandt andet Libanon.

Den øverste iranske leder, ayatollah Ali Khamenei, er blandt de dræbte i angrebene.

Iran har været med til VM ved de tre seneste slutrunder. I alt har landet deltaget ved seks VM-slutrunder siden 1978.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden