Sport

Jakob Ankersen gør uventet comeback i Esbjerg

Jakob Ankersen genoptager fodboldkarrieren, efter at Esbjerg har tilknyttet ham på en kort kontrakt.

Jakob Ankersen har flere gange tidligere spillet for Esbjerg, som han nu vender tilbage til på en kort kontrakt for resten af sæsonen. (Arkivfoto).
Jakob Ankersen har flere gange tidligere spillet for Esbjerg, som han nu vender tilbage til på en kort kontrakt for resten af sæsonen. (Arkivfoto). John Randeris/Ritzau Scanpix

I november gik Jakob Ankersen på fodboldpension. Men nu gør den 34-årige veteran comeback i hjerteklubben Esbjerg, der har sendt bud efter sin tidligere spiller.

Det er tredje gang i karrieren, at Jakob Ankersen skal spille for Esbjerg.

Parterne har lavet en kort kontrakt for resten af denne sæson. Esbjerg spiller lige nu i den næstbedste danske fodboldrække.

- Esbjerg er min klub, og jeg er meget glad for at have fået en lidt uventet chance for at spille fodbold igen.

- Jeg ser det som en mulighed for at betale tilbage, for jeg har en stor lyst til at vise, hvad jeg kan og hjælpe holdet med de kvaliteter, jeg har, siger Jakob Ankersen til klubbens hjemmeside.

Offensivspilleren er ikke nervøs over, at han har været ude af kamptræning i noget tid.

- Selv om støvlerne blev placeret på hylden i november, så har jeg holdt mig skarp alligevel.

- Jeg forventer, at jeg med en god arbejdsindsats på træningsbanen relativt hurtigt kommer helt op i gear formmæssigt, siger Jakob Ankersen.

Esbjerg er fra mandag og otte dage frem på træningslejr i tyrkiske Belek. Og Jakob Ankersen er med på turen.

- Det er klart, at jeg naturligt mangler lidt omkring boldfølingen, men jeg ser det som en alletiders mulighed for mig, at vi nu rejser på træningslejr, hvor jeg så kan få arbejdet en masse og samtidig lært holdkammeraterne at kende, siger han.

Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen forklarer, hvorfor klubben har sendt bud efter sin tidligere spiller.

- Vi har i løbet af transfervinduet mistet over 400 førsteholdskampe for Esbjerg med afgange af Jonas Mortensen, Jesper Lauridsen og Nicklas Strunck og har derfor følt et behov for at tilføre erfaring inden et meget spændende forår.

- Vores trup havde en gennemsnitsalder på kun godt og vel 23 år, og vi tror på, at han med sin rutine og sportslige niveau kan være med til at gøre en forskel for os i både dagligdagen og i kamp, siger direktøren.

Jakob Ankersen er noteret for 185 kampe i karrieren for Esbjerg.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden