Jan Larsen jubler: Det gør en kæmpe forskel for Aalborg Håndbold
Pladsen i det eksklusive selskab blev sikret med det yderste af neglene, men fordelene er mange, pointerer direktøren
Opdateret 04. april 2025 kl. 09:07
En jublende Aalborg-direktør med sveden drivende af sig omfavnede både spillere og trænere, da de nordjyske håndboldhelte onsdag aften gennemlevede et sandt drama i Frankrig.
Aalborg Håndbolds store mål om at stryge direkte i kvartfinalerne i Champions League blev indfriet med lodder og trisser via uafgjort 29-29 mod Nantes, der dermed blev afvist i tabellen.
- Det gør en kæmpe forskel, at vi nu kan springe 1/8-finalerne over. Nu er vi kun to opgør fra at indfri vores mål om igen at booke en plads ved Final4 i Köln, siger Jan Larsen, der også ser andre fordele.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.