Sport

Jesper Jensen lever med cirkusafslutning i ujævn kamp

Danmark sparede spillere og prøvede ting af mod Færøerne, og det var det vigtigste for landstræneren.

Landstræner Jesper Jensen så ikke en smuk kamp hele vejen mod Færøerne, men det havde han heller ikke forventet.
Landstræner Jesper Jensen så ikke en smuk kamp hele vejen mod Færøerne, men det havde han heller ikke forventet. Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Når niveauforskellen er så stor, som den er på Danmarks og Færøernes håndboldkvinder, så kan det være svært at holde fuldt fokus i alle 60 minutter.

Det var også tydeligt at se på det danske hold, da vennerne fra rigsfællesskabet blev slået 33-24 i en EM-kamp, hvor Danmark fem minutter efter pausen var foran med 12 mål.

Dermed tabte Danmark reelt de sidste 25 minutter med tre mål, men det lever landstræner Jesper Jensen uden problemer med.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden