Kommentar: Bøderegn for fest og farver er et håbløst selvmål
De vedvarende bøder, der regner ned over AaB for fansenes brug af pyroteknik, er udtryk for en virkelighedsfjern holdning
Opdateret 12. oktober 2023 kl. 11:34
Da AaB var på besøg i Hjørring til nordjysk derby mod Vendsyssel FF, faldt der en bøde på 30.000 kroner af i slipstrømmen på det, der var årtiets største fodboldfest i Vendsyssel.
AaB's fans havde vanen tro medbragt lidt ild og røg. Den såkaldte pyroteknik. Den blev udløst flere gange undervejs i kampen. Blandt andet op til kampstart, hvor AaB's mest inkarnerede supportere dannede en flot ramme om kampen ved at lyse den ene endetribune op. Det koster vanen tro en bøde.
I kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans tildeles AaB en bøde på 30.000 kroner for brug af pyroteknik, og det vurderes fra Fodboldens Disciplinærinstans, at AaB bærer et objektivt ansvar for udebaneafsnittet.
Der er ingen tvivl om, at dansk fodbold har et problem, men det er altså ikke de fans, der fyrer pyroteknik af til AaB-kampe.
Det er ganske enkelt håbløst, at Fodboldens Disciplinærinstans smider om sig med bøder til højre og venstre til de danske fodboldfans, der forsøger at skabe noget stemning på tribunerne.
Jeg har fulgt dansk fodbold tæt i mange år, og jeg mindes aldrig at have set uskyldige fans komme til skade på grund af pyroteknik. I det hele taget er det objektivt svært at få øje på problemet med brug af pyroteknik.
Her er det vigtigt at understrege, at der i de forskellige fangrupperinger er en høj grad af disciplin. Man sætter ikke en kåd konfirmand til at brænde thansens overskudslager af heksehyl af i forbindelse med en kamp mod Vendsyssel FF.
Det er rutinerede folk, der står for brugen af pyroteknik. De ved, hvad de laver. De ved med andre ord, hvordan man håndterer de romerlys eller anden form for pyroteknik, der benyttes.
Tag ikke fejl. Vi taler ikke om kanonslag eller sådan noget. Derfor mener jeg også, at det er på tide, at man ser ind i en mere liberal holdning til brugen af pyroteknik på danske arenaer.
Fodbold er en del af underholdningsbranchen, og en stor del af den underholdning er blevet den opbakning, som landets bedste supportgrupper kan levere både visuelt og vokalt.
Vi skal blot skrue tiden tilbage til corona-pandemiens restriktioner for at indkapsle betydningen af stemning på stadion. Det var i bedste fald et minimalt plaster på et gigantisk brandsår, da man fik lov til at spille kampe uden tilskuere.
Qua mit job var jeg så privilegeret at få lov til at komme på stadion i de tilskuerløse dage, men det blev først for alvor sjovt, da der kom fans på tribunen igen. Indtil da var det en kunstig oplevelse uden nerve. Fodbold er ikke ligeså sjovt uden fans, stemning og pyroteknik.
Klubberne betaler i dyre domme for at have fans, der skaber stemning, men det falder helt til jorden, når man bruger et argument om sikkerhed som begrundelsen for de store og mange bøder. Jeg ved ikke, hvad det er for et oldnordisk og fakta-forskrækket argument, der taler for, at man skal stange bøder ud for brug af pyroteknik.
For nogle år siden ville man indføre et fanregister. Man kunne måske konvertere den idé til noget i retning af et register over fans, der har lov til at fyre pyroteknik af. Lidt som en slags kørekort. Det bør i hvert fald ikke være bødeudløsende at skabe en festlig ramme om en fodboldkamp i Danmark. Hvis man ikke kan anerkende berettigelsen af pyroteknik til fodboldkampe, så har man misforstået udviklingen i topfodbold.
De dage, da Knud Erik Fisker skulle have romerlys op i røven, er for længst forbi. Hvis man legaliserer brugen af pyroteknik, gør man forudsætningerne for at skabe en fest bedre, og det har dansk fodbold og ikke mindst den kraftigt stigende fan-interesse fortjent.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.