Kort før premiere: Fløjspiller kaldt til EM efter skade
Andrea Hansen er indkaldt til EM-truppen på grund af en skade til Cecilie Brandt.
Opdateret kl. 16:41
Cecilie Brandt døjer med en ankelskade og kommer ikke med i fredagens VM-premiere mod Slovenien ved EM i håndbold for kvinder.
Det er endnu usikkert, hvor lang tid Brandt er ude.
Men reserven Andrea Hansen er indkaldt til truppen og ankommer fra Danmark fredag aften. Dog ikke i tide til at indgå i truppen til kampen mod Slovenien, der begynder klokken 18.
Det skriver Dansk Håndbold Forbund (DHF) på sin hjemmeside.
- Cecilie har fået et vrid i anklen her til formiddag, der gør, at hun ikke kan spille i de kommende dage. Derfor har vi ringet til Andrea og bedt hende om at rejse herned og støde til truppen.
- Andrea er et kendt ansigt på holdet, og jeg er sikker på, at hun nok skal glide fint ind i gruppen. Og så håber vi selvfølgelig, at Cecilie kan blive klar til at bidrage på banen igen senere i turneringen, siger landstræner Jesper Jensen.
Ud over Andrea Hansen fra København Håndbold blev Viborg-keeper Anna Kristensen, bagspilleren Alberte Kielstrup Madsen fra Nykøbing-Falster Håndbold og stregspilleren Kaja Kamp Nielsen fra Team Esbjerg torsdag udtaget som reserver.
De bliver i Danmark, indtil det eventuelt er nødvendigt at slutte sig til EM-truppen.
Med udtagelse af trioen og nu Andrea Hansen er de 20 tilgængelige pladser i EM-truppen nu optaget.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.