Kroatisk tilskuerstrøm overraskede Lauge: En fed oplevelse
En intens kulisse mødte danskerne, da de løb på banen til EM-kampen mod Kroatien i Budapest.
De kroatiske tilskuere var i massivt overtal i Budapest, da Danmark og Kroatien lørdag aften mødtes ved EM i herrehåndbold.
Der blev buhet voldsomt, når danskerne var i fokus, og omvendt løftede taget sig næsten i MVM Dome ved gode kroatiske aktioner.
Så intens en kulisse havde landsholdets Rasmus Lauge ikke forventet.
- Det var virkelig en fed oplevelse, og der var fuld knald på. Der var godt nok mange kroatiske fans, og det havde vi faktisk ikke snakket så meget om, så det var lidt en overraskelse. Men en god overraskelse, siger han efter Danmarks sejr på 27-25.
Egentlig er landsholdskollegaen Henrik Møllgaard skeptisk over for, at der skal være så mange fans til stede under coronapandemien, men han nød alligevel stemningen.
Også selv om danskerne i den grad var på udebane.
- Nu har vi været beriget af, at der har været flest danskere de seneste kampe. Så må vi så sige, at der i dag var langt flest kroater. Men det er skønt, selv om jeg havde været tilhænger af, at der ikke havde været tilskuere, er det fedt at mærke, at det koger lidt igen, siger forsvarsklippen.
Det kroatiske landshold spillede med stor aggressivitet, og synergien mellem spillerne og publikum hjalp dem tydeligvis.
For at have en chance for at gå videre skulle kroaterne da også have haft point mod danskerne, og det smittede af på kampen, mener Møllgaard.
- Jeg tror også, at deres indgangsvinkel var, at de kunne give los. De spillede en forfærdelig kamp mod Montenegro, og sådan en kamp mod verdensmestrene er lige pludselig en gratis omgang.
- Men med resultaterne in mente havde de lige pludselig en chance for at spille sig tilbage i gruppen igen, siger han.
Med de øvrige resultater henviser Møllgaard til et par overraskende sejre fra tidligere på dagen. Her vandt Holland over Montenegro, mens Island chokerede Frankrig og tog de to point.
Efter lørdagens kampe er Danmark alene i spidsen af mellemrundegruppen med seks point, mens Island og Frankrig følger efter med fire point.
Kroatien er uden point og kan ikke længere nå videre til semifinalerne.
Dermed lever kroaterne ikke op til resultatet for to år siden, hvor de skaffede sølv ved europamesterskabet.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.