Sport

La Liga fordømmer Sevilla-fans' tilsvining af eget hold

Sevilla tabte søndag for tredje kamp i træk, og det fik fansene til at gå over stregen, mener La Liga.

Ifølge La Liga gik nogle af Sevillas fans over grænsen, da spillere og klubledelse blev klub udsat for trusler og chikane efter 0-1-nederlaget til Oviedo søndag. (Arkivfoto).
Ifølge La Liga gik nogle af Sevillas fans over grænsen, da spillere og klubledelse blev klub udsat for trusler og chikane efter 0-1-nederlaget til Oviedo søndag. (Arkivfoto). Cristina Quicler/Ritzau Scanpix

La Liga fordømmer den opførsel, som Sevillas fans havde, da holdet søndag tabte 0-1 på udebane til Oviedo i den spanske liga.

Ifølge ligaen kom fansene med trusler og chikane rettet mod Sevillas spillere og ledelse.

Nyhedsbureauet AFP skriver, at en gruppe fans efterfølgende mødte op i lufthavnen for at konfrontere holdet, mens en gruppe maskerede fans også mødte op på træningsanlægget.

I en udmelding skriver La Liga, at den opførsel var "uacceptabel og krydsede grænsen for kritik og sportslige ytringer".

- Når man går fra kritik til trusler, intimidering eller chikane, ophører man med at optræde som fan og begynder i stedet at optræde som en voldelig person, skriver ligaen.

- La Liga vil handle på den nødvendige måde for at forhindre voldelige individer.

Sevilla har sportsligt gang i en skidt sæson. Holdet indtager en 17.-plads i den spanske liga - blot to point over nedrykningsstregen.

Tidligere i sæsonen forsøgte en gruppe fans også at komme ind på klubbens træningsanlæg for at konfrontere spillerne.

Sevilla er ikke selv kommet med en udmelding efter søndagens kamp.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden