Håndbold

Landin brugte svag indsats som motivation i Aalborg

Niklas Landin fik revanche for den første kamp mod Aalborg, da han var banens bedste mod sin kommende klub.

Niklas Landin havde mange store redninger, da Kiel slog Aalborg.
Niklas Landin havde mange store redninger, da Kiel slog Aalborg. Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Niklas Landin var langt fra tilfreds med sin indsats, da Kiel 2. november spillede 36-36 mod Aalborg i Champions League, men torsdag revancherede han sig, da de to klubber mødtes i Aalborg.

Landin, der efter sæsonen skifter til netop Aalborg, var banens bedste, da Kiel vandt 30-26.

- Det var dejligt med en god kamp. Der er altid meget snak op til de her kampe, og jeg fik rettet op på præstationen fra den første kamp. Den fungerede som motivation for mig, siger Niklas Landin til TV3 Sport.

- Det var også godt at hente noget selvtillid før kampen mod Flensburg-Handewitt i weekenden.

Både Kiel og Aalborg har haft det svært i gruppespillet, men Kiel er så småt ved at finde melodien på fjerdepladsen.

- Det vigtigste er jo at gå videre, for i knald eller fald-kampene kan alt ske. Mod Barcelona, som jeg mener er det bedste hold lige nu, fik vi vist, at vi kunne spille lige op (tabte 24-26, red.), så jeg tager det ikke så tungt.

Landin er heller ikke bekymret på vegne af Aalborg, der torsdag tabte sin fjerde Champions League-kamp i træk og blot ligger nummer seks med udsigt til at få en svær ottendedelsfinale.

- Aalborg er ikke ene om at have en formnedgang. De ligger stadig etter i den danske liga, er med i pokalturneringen og skal nok komme videre i Champions League, så værre er det ikke, og alt er stadig muligt for Aalborg, mener Landin.

Efter torsdagens kampe ligger Champions League stille indtil begyndelsen af februar.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden