etapeløb

Landsholdet går efter VM-medalje til Cecilie Uttrup

Cecilie Uttrup er omdrejningspunktet på det danske hold, som i næste måned kører VM i Australien.

Cecilie Uttrup Ludwig strøg for nylig til tops i Tour of Scandinavia, hvor hun både vandt en etape og det samlede klassement. Nu går hun efter en VM-medalje. (Arkivfoto).
Cecilie Uttrup Ludwig strøg for nylig til tops i Tour of Scandinavia, hvor hun både vandt en etape og det samlede klassement. Nu går hun efter en VM-medalje. (Arkivfoto). Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix

2022 har allerede været det bedste år i Cecilie Uttrup Ludwigs karriere, men hun har fortsat ambitioner om mere i resten af sæsonen.

I september stiller hun op til VM i linjeløb som Danmarks kaptajn, og målet er en plads på podiet, fortæller landstræner Tayeb Braikia, der mandag har udtaget sit hold.

- I landevejsløbet passer ruten rigtig godt til Cecilie. Hun har fået lidt ro oven på sejren i Tour of Scandinavia og kører kvindernes Vuelta inden VM, så målet for Cecilie er en medalje, siger han i en pressemeddelelse fra Danmarks Cykle Union.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden