ishockey

Lars Eller og Capitals er færdige i NHL's slutspil

Florida Panthers sender med mål i overtid Washington Capitals ud af slutspillet om Stanley Cup-trofæet.

Lars Eller (20) i aktion for Washington Capitals mod Florida Panthers, som med en sejr på 4-3 sendte danskerens hold ud af slutspillet.
Lars Eller (20) i aktion for Washington Capitals mod Florida Panthers, som med en sejr på 4-3 sendte danskerens hold ud af slutspillet. Geoff Burke/Ritzau Scanpix

Den danske ishockeyspiller Lars Eller og Washington Capitals kommer ikke til gentage triumfen fra 2018, da holdet vandt mesterskabet i den nordamerikanske liga NHL.

I første runde af slutspillet var Capitals oppe mod Florida Panthers, som natten til lørdag dansk sikrede sig den fjerde sejr i serien, der spilles bedste af syv kampe.

Capitals tabte på hjemmebane 3-4 til Panthers, som dermed vinder serien med 4-2 i kampe.

Det er første gang siden 1996, at holdet fra Florida går videre fra den første playoffrunde.

Kampen blev afgjort i overtid på en scoring af Carter Verhaeghe, efter at begge hold havde scoret tre mål i ordinær spilletid.

Eneste tilbageværende dansker i slutspillet er dermed målmand Frederik Andersen fra Carolina Hurricanes.

På grund af en skade, har han endnu ikke været sendt på isen i Hurricanes seks kampe mod Boston Bruins.

Den syvende og afgørende kamp om at gå videre til anden runde i slutspillet om Stanley Cup-trofæet spilles lørdag, hvor Hurricanes har fordel af hjemmebane.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden