Lyspunktet skal findes på lægterne efter nordjyske skuffelser på isen
De to nordjyske ishockeyklubber har samlet haft over 100.000 tilskuere til hjemmekampene i en sæson, hvor ingen af holdene nåede de sportslige mål
Der blev endegyldigt sat punktum for den nordjyske jagt på DM-guldet i ishockey i denne sæson, da Aalborg Pirates i søndags gik på sommerferie efter et 0-2 nederlag til Odense Bulldogs i den femte kamp i kvartfinaleserien.
Et nederlag i kvartfinalen var trods alt bedre, end det var tilfældet for lokalrivalerne Frederikshavn White Hawks.
For anden gang på tre sæsoner blev de den eneste af de ni klubber i Metal Ligaen, som ikke kvalificerede sig til slutspillet.
Samlet set er der tale om den resultatmæssigt dårligste sæson for de nordjyske klubber i over 20 år, men det har ikke fået fansene til at vende dem ryggen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.