verdensmesterskab

Mæhles selvtillid er i top inden VM: Vi kan slå alle

Joakim Mæhle er klar i spyttet, når han bliver spurgt, hvor det danske hold står efter sejren over Frankrig.

Det er blevet til fuld spilletid for danske Joakim Mæhle i de to Nations League-opgør ved denne landsholdssamling.
Det er blevet til fuld spilletid for danske Joakim Mæhle i de to Nations League-opgør ved denne landsholdssamling. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Selvtilliden er i top hos landsholdsbacken Joakim Mæhle efter 2-0-sejren hjemme over de franske verdensmestre i Parken søndag aften.

Kampen viste ifølge den danske fanfavorit, at Danmark kan slå alle hold.

- Det er ikke tilfældigt, at vi har slået Frankrig to gange. Vi har brugt rigtig mange forskellige spillere i begge kampe, så det vidner også om, at vi har en bred trup og en stor kvalitet på holdet.

- Det kan godt være, at Frankrig på papiret har bedre spillere, men der er ingen tvivl om, at vi har et større og bedre sammenhold, siger Mæhle.

- Vi står med en god følelse. Vi er meget tilfredse med kampen og præstationen, som vi leverede.

- Jeg synes, at det var en rigtig god præstation mod verdensmestrene og en fuldt fortjent 2-0-sejr, siger Mæhle.

Sejren over Frankrig var et godt modsvar på torsdagens 1-2-nederlag i Zagreb.

- Vi viste, at vi havde noget at revanchere efter den kamp i Kroatien. Og jeg synes, at vi leverede en rigtig god holdindsats, siger Joakim Mæhle.

Direkte adspurgt om der er nogle hold, Danmark ikke kan slå lige nu, er nordjyden også meget klar i mælet.

- Nej. Det er der ikke, siger Joakim Mæhle.

Der er nu under to måneder til, at det hele går løs ved VM i Qatar for Joakim Mæhle og resten af det danske hold.

- Selvfølgelig giver det blod på tanden og noget ekstra at slå Frankrig, inden vi skal tage hul på en VM-slutrunde, siger Joakim Mæhle.

Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien. I den anden gruppekamp skal det danske landshold så forsøge at gøre det til tre sejre på stribe mod de fransk verdensmestre. Derefter venter Australien i den sidste gruppekamp.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden