motorløb

Magnussen nærstuderer snørklet bane i Saudi-Arabien

Danskeren er efter sin femteplads i Bahrain rejst til Jeddah, hvor der venter en hurtig og snørklet bybane.

Kevin Magnussen gjorde søndag comeback i Formel 1 med en femteplads i Bahrain. I denne uge fortsætter danskeren turen til Saudi-Arabien.
Kevin Magnussen gjorde søndag comeback i Formel 1 med en femteplads i Bahrain. I denne uge fortsætter danskeren turen til Saudi-Arabien. Hoch Zwei/Ritzau Scanpix

Racerkøreren Kevin Magnussen (Haas) skal i den kommende weekend følge op på sit fornemme comeback i Formel 1.

Det sker i Saudi-Arabien, hvor sæsonens andet grandprix foregår på en hurtig og snørklet bybane i Jeddah med 27 sving.

Danskeren er mødt frem med stor optimisme, efter at han søndag i sidste uge opnåede en femteplads i Bahrain.

- Jeg ser virkelig frem til det. Jeg elsker gadeløb, og banen ser udfordrende ud, så lad os se.

- Jeg kender den ikke, så det vil tage nogle omgange, før jeg er fortrolig med den, siger Kevin Magnussen til Haas-holdets hjemmeside.

Flere af konkurrenterne prøvede i sidste sæson kræfter med banen i Saudi-Arabien, men for den 29-årige dansker er det første gang, at han skal styre en bil gennem gaderne i Jeddah.

Fredag venter der to træninger, men Kevin Magnussen er allerede godt i gang med at lære banen at kende.

- Jeg skal se en masse videooptagelser inde fra bilen, og så skal jeg se på data, der kan give mig en forståelse af, hvilken kørestil der skal benyttes i svingene, og data der viser, hvordan dækkene påvirkes undervejs.

- Det er også vigtigt at forstå asfalten, og det er vigtigt at vide, hvilke kanter man kan bruge.

- Så handler det også om at gå en tur på banen og se den på tæt hold, og så ellers få den hurtigt ind under huden i træningerne, siger Kevin Magnussen.

Charles Leclerc (Ferrari) vandt sæsonåbningen i Bahrain. Magnussens makker hos Haas, tyske Mick Schumacher, blev nummer 11.

Grandprixet i Saudi-Arabien køres på søndag klokken 19 dansk tid. Der er kvalifikation lørdag klokken 18 dansk tid.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden