Messi får bøde for at hive fat i nakken på New York-træner
Lionel Messi greb i weekenden fat i nakken på New Yorks assistenttræner. Luis Suarez får også bøde.
Fodboldstjernen Lionel Messi har fået en bøde for at gribe fat om nakken på modstanderholdets træner i den amerikanske liga MLS.
Inter Miami-spilleren kunne ikke styre sig, da holdet fra Florida i weekenden med et sent mål tilkæmpede sig 2-2 på hjemmebane i sæsonpremieren mod New York City FC.
Efter slutfløjt havde Messi en længere diskussion med kampens dommer og modtog en advarsel.
På vej ud af banen ændrede den arrige argentiner retning. Han styrede henimod New Yorks assistenttræner Mehdi Ballouchy og tog fat om nakken på ham.
En disciplinærkomité i MLS har tirsdag udstukket en bøde til Messi for opførslen, der strider imod ligaens regler for kontakt med modspilleres hals, ansigt og nakke.
Bødens størrelse oplyses ikke.
Det var først 10 minutter inde i overtiden, at det lykkedes Inter Miami at udligne.
Messi, der otte gange har vundet Ballon d'Or-kåringen som verdens bedste fodboldspiller, stod for oplæggene til hjemmeholdets to mål.
Holdkammeraten Luis Suarez har ligesom Messi fået en bøde efter kampen for at tage fat om nakken på New York-forsvareren Birk Risa i pausen.
/ritzau/AFP
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.