Mors‑Thy håndbold

Mors-Thy Håndbold overhaler Aalborg og kan kalde sig tophold

Den skæve sæsonstart er vendt på hovedet for nordvestjyderne, der igen nyder gavn af Mads Svane Knudsens kvaliteter

Cheftræner Niels Agesen og Mors-Thy har fået vendt skuden efter en dårlig sæsonstart.
Cheftræner Niels Agesen og Mors-Thy har fået vendt skuden efter en dårlig sæsonstart. Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sæsonen startede med to store øretæver i Europa til tyske Gummersbach, exit i pokalturneringen mod oprykkerne Grindsted og et nederlag i ligapremieren mod Skanderborg-AGF.

Siden har pilen dog kun peget opad for Mors-Thy Håndbolds ligaherrer, der er gået ubesejret igemmem de efterfølgende seks opgør og nu pludselig kan kalde sig tophold.

Torsdag aften vandt nordvestjyderne 30-28 på udebane over Nordsjælland, og dermed kravler de forbi Aalborg Håndbold og op på Herreliganes andenplads. Kun GOG er lige nu bedre.

Profilen Mads Svane Knudsen har døjet med en skade i sæsnstarten og kun bidraget sporadisk, men i torsdagens opgør i Hillerød stemplede han for alvor ind med syv mål på otte forsøg.

Mads Svane Knudsen viste for første gang i sæsonen sit topniveau mod Nordsjælland. Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Samtidig ramte Marcus Midtgaard også topniveaet med hele ni fuldtræffere på 12 afslutninger.

Mors-Thy Håndbold har gode muligheder for at holde fast i topplaceringen, efter at de har været i aktion næste gang, 19. oktober. Her kommer bundholdet Ribe-Esbjerg nemlig på besøg i Thisted.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden