Sport

Nantes knuser GOG og booker billet til Barcelona-brag

Det store comeback udeblev for GOG, der løb ind i en afklapsning mod Nantes i Champions League.

GOG var oppe mod overmagten, da Nantes snuppede en storsejr onsdag aften i Champions League. (Arkivfoto).
GOG var oppe mod overmagten, da Nantes snuppede en storsejr onsdag aften i Champions League. (Arkivfoto). Johnny Pedersen/Ritzau Scanpix

GOG er færdig i Champions League.

Der var klasseforskel, da Nantes onsdag aften vandt 40-28 hjemme over GOG. Samlet tabte de fynske håndboldherrer med 13 mål.

Dermed avancerede Nantes til kvartfinalen, hvor det spanske storhold Barcelona venter.

Over de to kampe gik Nantes fortjent videre, men GOG vil ærgre sig over sine forspildte muligheder i det første opgør.

I hjemmekampen i Svendborg for en uge siden lykkedes det ikke for GOG at holde fast i et godt udgangspunkt. I stedet blev sejren smidt væk, og Nantes vandt med et enkelt mål.

Nantes var endnu mere overlegen på fransk grund, selv om GOG var godt med i starten af onsdagens kamp.

GOG-spillerne var konkurrencedygtige frem til 7-7 og havde succes med en effektiv kontrafase.

Franskmændene stoppede dog med at smide bolden væk, og hjemmeholdets målmand Ignacio Biosca begyndte at pille de fynske forsøg.

Hjalte Lykke havde svært ved at skyde sig varm fra distancen, og GOG-bagspilleren var uheldig med at ramme træværket flere gange.

Nantes gik fra en føring på 13-10 til 20-11. Det afgjorde reelt kampen.

Det franske hold var i fuld kontrol ved pausen med en føring på 21-12, og GOG havde et bjerg at bestige.

I anden halvleg løb GOG ikke ind i en lige så stor øretæve, men det hang nok også sammen med, at Nantes skruede ned for tempoet.

Spændingen var for længst forduftet, og begge hold begyndte også at rotere blandt de bærende kræfter.

GOG fik ikke gang i mange af sine normalt så farlige skytter. Bedst gik det for backen Lasse Vilhelmsen, som blev udeholdets topscorer med seks mål, mens Frederik Bjerre blev holdt nede på tre mål.

For hjemmeholdet sprudlede især Valero Rivera med ni mål som kampens topscorer.

Mens GOG røg ud, er Aalborg blandt turneringerne kvartfinalister.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden