Aalborg Pirates

Nedsmeltning skaber panderynker hos Pirates: - Vi skal se det her som et faresignal

Aalborg Pirates må se dette års Metal Cup-finale hjemme fra sofaen, og det sker på baggrund af en skidt indsats i semifinalen

Aalborg Pirates mødte fredag Rungsted Seier Capital i semifinalen ved Final4, og det blev ikke nogen god oplevelse for mesterholdet. 
Aalborg Pirates mødte fredag Rungsted Seier Capital i semifinalen ved Final4, og det blev ikke nogen god oplevelse for mesterholdet.  Foto: Torben Hansen

Det var nogle triste Pirates-profiler, der skulle ud at møde pressen, efter 0-3-blamagen i Final4-semifinalen mod Rungsted Seier Capital.

Ikke kun på grund af nederlaget, men også på grund af måden man tabte på. Aalborg Pirates leverede nemlig en indsats, der lod meget - næsten alt tilbage at ønske.

- Den er voldsomt tung at sluge lige nu. Især fordi vi ikke er tæt på at spille en bare nogenlunde kamp. Vi var bagud i alle facetter af spillet. Vi kom ikke frem til noget, og vi stod ikke godt defensivt. Vi var der bare ikke, siger Lasse Bo Knudsen.

Blot 13 sekunder inde i kampen bragte Rungsted sig på 1-0, og allerede der begyndte alarmklokkerne at bimle. 

Aalborg Pirates blev også hæmmet af, at Kirill Kabanov undervejs måtte udgå. Foto: Torben Hansen

- Jeg tror, at det hurtige mål satte sig hos os, men så er det vores forbandede pligt at slå tilbage. Det formåede vi slet ikke. Det kan jo ske, at vi indkasserer et hurtigt mål, men efterfølgende formåede vi slet ikke at få skabt den kamp, som vi gerne ville. 

- Det gik hurtigt op for os, at vi ikke var der, men vi manglede at komme op med modsvaret. Hvad gør vi så? Vi prøvede at ændre nogle ting, men det virkede heller ikke. 

Netop følelsen af, at det var en indsats langt fra det normale niveau, skaber trang til at undskylde overfor omgivelserne. 

- Vi kan ikke sige, at vi efterlod alt på isen. Det kræver en kæmpe undskyldning til alle vores fans, der gav os super opbakning. Det var i øvrigt begge holds fans, der skabte god stemning. 

Lasse Bo Knudsen roser både Aalborgs og Rungsteds fans for at skabe en god kulisse om semifinalen.  Foto: Torben Hansen

- Vi kan heller ikke være det her bekendt overfor folkene på vores kontor, der bliver ved med at skabe sådanne arrangementer herude. Jeg tager gerne en tørn for dem, hvis de har brug for det, fordi det her er under al kritik. 

Indtil videre har det i denne sæson været et parløb i toppen af ligaen mellem Aalborg Pirates og sidste sæsons Final4-vinder og DM-sølvvinder fra Herning Blue Fox, men de to favoritter led samme skæbne i fredagens semifinaler ved Final4. Det betyder, at det er Sønderjyske og Rungsted, der skal kæmpe om pokalen i lørdagens finale. 

Spørgsmålet er, hvordan fredagens nedsmeltning fra Pirates skal tolkes i forhold til et kommende slutspil, hvor det i parentes skal bemærkes, at Rungsted plejer at være en mundfuld af de store, når de står overfor Aalborg Pirates. 

- Nu er det her jo knald eller fald, der afgøres på én kamp. Slutspilsserierne er over syv kampe, så det er noget andet, men det her er et wake up-call til os, og vi skal se det her som et faresignal. Vi skal ikke sidde inde i omklædningsrummet og have det sådan her igen, fastslår Lasse Bo Knudsen. 

Aalborg Pirates - Rungsted Seier Capital 0-3
  • Ishockey, Metal Cup Final4
  • Periodecifre: 0-2, 0-1, 0-0
  • Mål: 0-1 Matthias Asperup (0.13), 0-2 Malte Setkov (3.32), 0-3 Jack Jacome (34.24), 
  • Udvisningsminutter: Aalborg 4, Rungsted 8
  • Tilskuere: 3169
  • Dermed mødes Rungsted og Sønderjyske i lørdagens finale

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden