Sport

New York leverer historisk comeback i kamp om NBA-titel

New York Knicks var bagud med 29 point, men endte med at slå San Antonio Spurs i den fjerde finalekamp.

New York Knicks-spillerne bryder ud i ellevild jubel, da sejren i den fjerde finalekamp mod San Antonio Spurs er en kendsgerning.
New York Knicks-spillerne bryder ud i ellevild jubel, da sejren i den fjerde finalekamp mod San Antonio Spurs er en kendsgerning. Dustin Satloff/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 06:17

New York Knicks leverede natten til torsdag dansk tid det største comeback nogensinde i en finalekamp i den nordamerikanske basketliga NBA.

På hjemmebane i Madison Square Garden vandt New York Knicks med 107-106 over San Antonio Spurs, selv om værterne var bagud med hele 29 point undervejs.

I begyndelsen af tredje quarter var hjemmeholdet nede med 52-81, men det lykkedes stille og roligt at indhente gæsternes solide føring.

Med 1,2 sekunder tilbage fik Ogugua Anunoby vippet bolden i kurven og sikret New York Knicks to afgørende point, efter at holdkammeraten Jalen Brunson netop havde misbrugt et tre-points-forsøg.

Herefter udbrød der ellevild jubel blandt New York-spillerne og tilskuerne i Madison Square Garden.

Aldrig tidligere er det ifølge nyhedsbureauerne Reuters og AFP lykkedes et hold at vinde et opgør i finaleserien efter at have været så stort bagud på pointtavlen.

Sejren betyder, at holdet fra USA's østkyst bringer sig foran med 3-1 i finaleserien, hvor der potentielt skal spilles syv kampe.

Med en sejr i Texas i den femte finalekamp vil New York Knicks sikre sig NBA-mesterskabet for første gang i mere end 50 år.

Den femte finalekamp spilles natten til søndag på San Antonio Spurs' hjemmebane.

New York Knicks, der senest var i NBA-finalen for 27 år siden, vandt senest titlen tilbage i 1973. Holdet vandt også mesterskabet i 1970.

San Antonio Spurs har vundet NBA fem gange. Sidste gang var i 2014.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden