Newcastle lægger pres på top-4 med smal sejr i London
En sejr på 1-0 over West Ham sender Newcastle tilbage i duellen om de mest eftertragtede europæiske pladser.
Nederlag i to af de seneste tre Premier League-kampe havde sat Newcastle tilbage i duellen om top-4. Mandag aften stemplede holdet dog ind i kampen om Champions League-pladserne igen.
Det skete med en hårdt tilkæmpet 1-0-sejr over West Ham i London.
Med sejren kommer Newcastle op på 47 point. Det er samme antal som Manchester City på femtepladsen og to færre end Chelsea på den fjerdeplads, der er sidste billet til Champions League i næste sæson.
West Ham ligger nummer 16. Der er hele 16 point ned til nedrykningspladserne.
Det var generelt en meget afvekslende kamp, hvor holdene på skift havde overtaget i spillet.
Underholdningen lod vente på sig til anden halvleg, efter at begge hold kun havde haft få tilbud før pausen.
West Ham var bedst i det første kvarter af anden halvleg, før Newcastle tog over. Det var dog hjemmeholdet, som var tæt på at sende Newcastle i front med et prekært selvmål.
Max Kilman ramte et indlæg helt forkert, og kun en forrygende redning af Alphonse Areola forhindrede et selvmål.
Areola kunne dog ikke stille noget op kort efter, da Bruno Guimarães var først på et indlæg tæt under mål.
West Ham formåede aldrig at komme til at dominerede opgøret igen. Newcastle spillede med kløgt og tog brodden af hjemmeholdets forsøg på at skabe et pres.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.