AaB

Nordjyske erfarer: Fossum skifter til dansk topklub

Iver Fossum, der havde kontraktudløb i AaB for få dage siden har nu fået sin fremtid på plads

Ifølge Nordjyskes oplysninger skifter Iver Fossum AaB ud med en dansk topklub.
Ifølge Nordjyskes oplysninger skifter Iver Fossum AaB ud med en dansk topklub. Arkivfoto: Lars Pauli

Opdateret kl. 19:21

AALBORG: Det har længe stået klart, at Iver Fossum var fortid i AaB til den kommende sæson. Den norske midtbanespiller har efter fire års fodbold i Aalborg valgt at søge nye græsgange. 

Umiddelbart gik de første spekulationer på, at han skulle finde sig en udenlandsk adresse, men nu tyder alt på, at man fortsat kommer til at se ham i dansk fodbold. 

Ifølge Nordjyskes oplysninger er Iver Fossum nemlig blevet enig med FC Midtjylland om en ny kontrakt. 

Den nu tidligere AaB-spiller skal dermed konkurrere med spillere som Armin Gigovic, Kristoffer Olsson og Charles om pladsen på midten. Fossum kan meget vel være hentet ind som en afløser for sidstnævnte, der rygtes væk fra FC Midtjylland.

Opdatering: FC Midtjylland har offentliggjort Iver Fossum som ny ulv mandag klokken 15.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden