Norsk mesterklub sælger dansker til svensk førerhold
Jeppe Kjær nåede at spille ti kampe for Bodø/Glimt. Nu skifter han til svensk fodbold.
I en alder af 21 år har den offensive midtbanespiller Jeppe Kjær allerede været en del steder i fodboldkarrieren.
Nu tager han imod endnu en udfordring og skifter fra den norske mesterklub, Bodø/Glimt, til det svenske førerhold, Mjällby AIF.
Det skriver begge klubber på deres hjemmesider mandag aften.
I Bodø/Glimt var Jeppe Kjær i foråret en del af klubbens europæiske eventyr, som stoppede med et samlet nederlag i semifinalen i Europa League mod Tottenham.
Dog er det ikke blevet til meget spilletid for Jeppe Kjær siden skiftet fra hollandske Ajax i starten af 2023. Ti kampe er det blevet til i Bodø/Glimt.
Det skyldes dog også, at Jeppe Kjær to gange har været udlejet i perioden. Det er blevet til ophold i både Sandefjord og Frederikstad.
Nu har Bodø/Glimt så valgt at sælge Jeppe Kjær til Mjällby, der fører den bedste svenske fodboldrække efter 17 kampe.
- Jeg har haft en god tid i Bodø/Glimt. Jeg har lært en masse, og det har været sjovt at være en del af et fantastisk godt fodboldhold.
- Nu skal jeg prøve noget nyt, og jeg håber, at Mjällby er et godt skridt for mig, siger Jeppe Kjær til den norske klubs hjemmeside.
Tidligere i karrieren har Jeppe Kjær spillet for AC Horsens, der i 2020 gav debut til talentet, da han fyldte 16 år.
Jeppe Kjær skiftede til Ajax i sommeren 2020 fra Horsens. Det blev i den hollandske storklub aldrig til kampe for førsteholdet.
I Mjällby har Jeppe Kjær fået en aftale, der løber til og med sæsonen 2029.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.