Sport

Kæmpe jubel: Nu kan aalborgensere endelig få en ordentlig fjer på

Traditionsklubben Triton har insisteret på at bruge egne talenter i jagten på det forjættede land, og nu har projektet endelig båret frugt

Triton har tre gange vundet det danske holdmesterskab - senest i 1988. Dengang var den nuværende profil Kajsa Van Dalm (i midten) slet ikke født.
Triton har tre gange vundet det danske holdmesterskab - senest i 1988. Dengang var den nuværende profil Kajsa Van Dalm (i midten) slet ikke født. Foto: Lars Pauli

Opdateret 27. marts 2024 kl. 17:25

Sent mandag aften kulminerede 24 års hårdt arbejde for badmintonklubben Triton Aalborg. Her sikrede den tidligere mangedobbelte mesterklub sig atter en plads på første klasse efter et kæmpe drama.

Aalborgenserne tabte selv en gyserkamp med 4-5 på udebane til Skovshoved, og siden måtte de gå hvileløst rundt i hallen og vente på at høre, om de fik hjælp fra Højbjerg. Aarhusianerne skulle vinde mindst to af deres kampe i matchen mod Greve, og det gjorde de med nød og næppe!

Mere end en halv time efter, at Triton havde spillet deres kamp færdig, kunne de derfor omsider poppe de medbragte champagneflasker og skyde oprykningsfesten i gang.

Triton-formand Claus Pedersen er stolt over, at man har sikret sig en plads i Badmintonligaen ved brug udelukkende af danske - og primært nordjyske spillere.

- Vores overordnede strategi er, at vi gerne vil tage noget mere ansvar i udviklingen af nordjyske badmintonspillere. Vores førsteholdsspillere skal komme fra vores eget talentarbejde gennem ungdomsrækkerne, siger han og henviser til, at klubben også har et hold i både 2. og 3. division.

I 2000 rykkede Aalborg Triton ud af Badmintonligaen. Siden har der været langt mellem jubelscenerne. Foto: Lars Pauli

Vendsyssel Elite Badminton er dobbelt dansk mester, men de har også en stamme af udenlandske spillere. Det sidste bliver ifølge formanden ikke aktuelt i Triton, og det er der både økonomiske og strategiske årsager til.

Disse navne sikrede oprykningen
  • Triton Aalborgs oprykkerhold består af disse spillere:
  • Kajsa Van Dalm
  • Sofie Røjkjær
  • Laura Fløj Thomsen
  • Gry Uhrenholt Hermansen
  • Malthe Mølbjerg Nielsen
  • Mads Gadegaard
  • Tommy Sørensen
  • Victor Nexø
  • Nicklas Mathiasen

- Det er en fornuftig investering at tænke lokalt og langt billigere end at købe spillere ind, der ikke bidrager til det daglige træningsmiljø eller mangler, når den står på sociale aktiviter, der skaber netværk og sammenhold, siger Claus Pedersen.

Seriøse drøftelser

Det kan dog på den korte bane blive en kæmpe mundfuld for Aalborg-klubben at skulle bide skeer med landets bedste klubber i Badmintonligaen - heriblandt Vendsyssel Elite Badminton lidt længere mod nord.

Triton-formanden Claus Pedersen kommer sammen med den øvrige bestyrelse på hårdt arbejde, nu hvor man skal samle et hold, der kan være konkurrencedygtigt i Badmintonligaen. Foto: Lars Pauli

- Vi skal selvfølgelig tage nogle seriøse drøftelser om, hvordan vi gør os bedst muligt klar til den enorme udfordring, det bliver at møde nogle langt mere ressourcestærke klubber.

- Hvis vi kan finde de nødvendige ressourcer, kan løsningen måske blive en kombination af egne spillere og enkelte spillere fra den absolutte elite, som kan være vigtige brikker i vores træningsmiljø, siger formand Claus Pedersen.

Aalborg Triton spiller sine kampe i Vester Mariendal Hallen- i daglig tale bare kaldet VM-hallen - og det bliver der ikke ændret på, selvom den efter sommerferien står på ligabadminton.

Se de mange billeder af Tritons oprykkerhelte herunder:

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden