Boksning

Pandrup-bokser blev stoppet i OL-forsøg

Frederik Lundgaard Jensen kiksede sit første forsøg på at komme med til OL i Tokyo

Frederik Lundgaard Jensen (i rødt) havde en dårlig dag i London. Arkivfoto: Lars Pauli
Frederik Lundgaard Jensen (i rødt) havde en dårlig dag i London. Arkivfoto: Lars Pauli Foto: Lars Pauli

Opdateret 12. maj 2022 kl. 16:00

BOKSNING: Der går et par måneder endnu, inden Frederik Lundgaard Jensen fra Pandrup Bokseklub ved, om han får lov at deltage ved sommerens OL i Tokyo.

Det blev nemlig ikke ved weekendens kvalifikationsstævne i London, at nordjyden indløste billet til legene i Tokyo.

For opgøret mod ukrainske Mykola Butsenko var knapt nok begyndt, før det var forbi.

Allerede i første omgang pådrog Frederik Lundgaard Jensen sig en flænge over det højre øje, og det betød, at kampen blev stoppet.

Mykola Butsenko, der også besejrede Frederik Lundgaard Jensen i OL-kvalifikationen for fire år siden, gik dermed videre til den sidste runde i kvalifikationen, mens Frederik Lundgaard Jensen dog kan trøste sig med, at han stadig har en mulighed for at kvalificere sig til OL.

Det sker ved et kvalifikationsstævne i Paris i maj.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden