Sport

Panthers uddeler bank og tager føring i finaleserien

I den tredje kamp i NHL's finaleserie vandt Florida Panthers hjemme med 6-1 over Edmonton Oilers.

Bagud 1-5 i slutningen af kampen blev det for meget for de frustrerede Oilers-spillere. Det resulterede i flere infights mellem de to mandskaber.
Bagud 1-5 i slutningen af kampen blev det for meget for de frustrerede Oilers-spillere. Det resulterede i flere infights mellem de to mandskaber. Jim Rassol/Ritzau Scanpix

Der blev uddelt øretæver på flere fronter, da Florida Panthers natten til tirsdag dansk tid vandt den tredje kamp i NHL's finaleserie med 6-1 over Edmonton Oilers.

De to første kampe havde ellers været tætte opgør, der begge skulle afgøres i overtid, men i den tredje finalekamp var der klasseforskel.

Med sejren tager Panthers en 2-1-føring i den samlede serie, hvor der spilles bedst af syv kampe om det store Stanley Cup-trofæ.

I løbet af tredje periode i nattens ydmygelse blev det for meget for flere af de frustrerede Oilers-spillere. Det resulterede i flere omgange af nævekampe mellem de to finalemandskaber.

Med ti minutter tilbage fløj spillerne på isen i flæsket på hinanden, efter en enkelt duel antændte det hele.

Der blev uddelt håndmadder til højre og venstre, inden dommerne smed seks spillere i straffeboksen.

Spillerne var ikke færdige med at lade næverne tale. Fire minutter senere røg en gruppe spillere igen i infight med hinanden.

- Vi har talt om at bevare roen, siger Panthers' forward Matthew Tkachuk efter kampen ifølge nyhedsbureauet Reuters.

- Vi ville bare beskytte os selv og vores holdkammerater, når der var brug for det. I sidste ende skal man være smart i en kamp som denne, og jeg synes, at vores hold var det.

Panthers havde styr på gæsterne fra kampens start og kom i front efter mindre end et minut af første periode ved en scoring af Brad Marchand.

Med få minutter tilbage af første periode øgede Carter Verhaeghe føringen i powerplay, inden Oilers' Corey Perry kort inde i anden periode bragte lidt håb ind hos gæsterne.

Den varede dog kort. To Panthers-scoringer i anden periode og en mere i powerplay i tredje periodes start dræbte spændingen i kampen.

Efter de mange sammenstød og slagsmål lukkede Panthers' Evan Rodrigues kampen med endnu en scoring i powerplay fire minutter før tid.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden