Floorball

Pokalfeber: Blackhawks klar til to finaler

Både mændene og kvinderne vandt deres semifinaler klart

Frederikshavn Blackhawks kunne juble over sejre i begge pokalsemifinaler. Foto: Hans Ravn
Frederikshavn Blackhawks kunne juble over sejre i begge pokalsemifinaler. Foto: Hans Ravn

Opdateret 13. januar 2019 kl. 13:19

FLOORBALL: Der er udbrudt pokalfeber i floorballklubben Frederikshavn Blackhawks, der er klar til to finaler søndag.

Klubbens damer indledte lørdagens semifinalestævne i Brønderslev mod Århus FK. Et opgør, der på forhånd tegnede jævnbyrdigt. Det var der dog intet, der tydede på i første periode, som Blackhawks vandt med 3-0.

Holdet fra Jyllands hovedstad kom dog flot tilbage i anden periode, hvor det kom på omgangshøjde med tre scoringer.

Foto: Hans Ravn

Det blev dog Blackhawks, der hentede en sikker sejr i sidste ende, for frederikshavnerne vandt tredje periode med 3-0 og dermed kampen med 6-3.

Klubbens herrer havde betydeligt lettere spil i deres semifinale mod Team Århus, der til daglig frister en tilværelse i den tredjebedste række. Århusianerne kunne da heller intet stille op mod overmagten. Blackhawks vandt således 16-6 (4-2, 6-1, 6-3).

Der er pokalfinaler søndag.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden