Ramt Vingegaard mister førertrøje i bjergafslutning
Jonas Vingegaard kunne ikke gøre sig gældende på 5. etape af Paris-Nice og mistede løbets førertrøje.
Opdateret kl. 16:46
Den dansk cykelstjerne Jonas Vingegaard (Visma) kunne ikke følge med, da 5. etape af Paris-Nice torsdag blev afsluttet med en stigning.
Den unge franskmand Lenny Martinez var bedst i bjergfinalen og vandt etapen foran Clément Champoussin (Astana) og Matteo Jorgenson (Visma), der ellers lå til at vinde efter de 111 kilometer fra Saint-Just-en-Chevalet til La Côte-Saint-André.
Jorgenson overtager dermed førertrøje fra holdkammeraten Vingegaard, der er 22 sekunder efter sammenlagt på andenpladsen.
Vingegaard så ud til at være i smerter, da han var kommet over målstregen som nummer 16 - 26 sekunder vinderen. Han blev straks tilset.
Det var i det hele taget ikke danskerens dag. Med lidt over 80 kilometer til mål var Vingegaard en tur i asfalten. Han måtte efterfølgende tilses i løbets lægebil, inden han kunne sætte sig op og cykle videre.
Derefter brugte han ikke mange minutters pedaltramp på at nå tilbage til feltet.
Også Mathias Skjelmose (Lidl-Trek) havde det svært på den sidste stigning, selv om han var regnet som favorit til etapesejren efter onsdagens gode kørsel.
Skjelmose sluttede 28 sekunder efter Martinez som nummer 17 og dumpede ned på en samlet sjetteplads - 57 sekunder efter Jorgenson i klassementet.
Løbet slutter på søndag i Nice.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.