Fodbold

Randers er forundret over timing af Brøndby-udelukkelse

Randers-direktør frygter, at Brøndby-fans vil købe billet til hjemmeafsnit på grund af udelukkelse.

Randers og Brøndby tørnede senest sammen i Kronjylland i maj. Når de mødes på søndag, bliver det uden Brøndby-fans. (Arkivfoto).
Randers og Brøndby tørnede senest sammen i Kronjylland i maj. Når de mødes på søndag, bliver det uden Brøndby-fans. (Arkivfoto). Henning Bagger/Ritzau Scanpix

På søndag tager Randers FC imod Brøndby i Superligaen, men det bliver uden fans fra Brøndby, der ikke må have fans med til udekampe resten af året efter mange balladesager, senest i udekampen mod Viborg 18 september.

I Randers undrer man sig over timingen i Fodboldens Disciplinærinstans' beslutning.

- Vi er ærgerlige og forundrede over beslutningen, men mest af alt timingen af den, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen til klubbens hjemmeside.

- Vi forstår godt, at der skal være konsekvenser ved det, der er foregået, men det er helt absurd, at vi ikke får det direkte at vide, men i stedet skal informeres om det via medierne. Det er vildt at komme med en melding med så kort varsel.

Han peger på, at der nu er risiko for, at Brøndby-fans ønsker at købe billetter til hjemmeholdets afsnit.

- Vi har forberedt kampen længe, og fra et sikkerhedsmæssigt hensyn giver det os nogle udfordringer, hvorfor vi også midlertidigt har valgt at suspendere billetsalget, fortæller Søren Pedersen.

- Vi skal nu til at forholde os til, om Brøndby-fans køber billetter til hjemmeafsnittene, hvilket vi tidligere har været ude over ved at kunne flytte Brøndby-fans fra de afsnit til udebaneafsnittet, som af samme grund også har været udvidet til tidligere opgør.

Pedersen tilføjer, at man ikke har fået vejledning til at skulle håndtere det.

I et interview med Tipsbladet fortæller direktøren, at man forventer at miste 200.000 kroner på Brøndby-fansenes fravær.

Brøndby får heller ikke fans med til udekampene mod AGF og OB samt pokalkampen mod Aarhus Fremad.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden