Roma knækkede Feyenoord-topscorer: Deres albuer var overalt
Cyriel Dessers kalder Romas spil for brutalt i Conference League-finalen, hvor han blev mødt af høje albuer.
Feyenoord måtte forlade banen som taber i onsdagens finale i Conference League mod AS Roma.
Romerne vandt 1-0 over det hollandske mandskab, der stod i en europæisk finale for første gang i 20 år.
Feyenoord-topscorer Cyriel Dessers fik mange klø i duellerne med Roma-spillerne, der pakkede sig i den sidste time, efter at Nicolo Zaniolo havde bragt italienerne foran efter en halv time.
- De var brutale. Selv når bolden ikke var i nærheden, blev jeg ramt af albuer, siger Dessers.
Med sammenlagt ti scoringer endte Feyenoord-angriberen som samlet topscorer i den første udgave af den europæiske klubturnering.
Han ærgrer sig over, at det hollandske hold ikke formåede at udnytte et stort chanceovertag mod Roma-mandskabet. To gange undervejs ramte Feyenoord-spillerne træværket.
- Vi gjorde næsten alt rigtigt i 19 kampe, og så blev vi straffet på en enkelt fejl. Det gør ondt. Til tider spillede vi perfekt, og vi kan dårligt give os selv skylden for, at det ikke lykkedes, siger Dessers.
I nederlagets stund forsøger Feyenoord-træner Arne Slot at samle sine spillere op.
- Jeg har sagt til dem, at jeg ikke kan fjerne skuffelsen, men at det har været et privilegium at arbejde sammen med det her hold hver eneste dag i sæsonen.
- Der har ikke været en dag, hvor jeg ikke har nydt at være på træningsbanen med dem, siger Arne Slot.
I den hollandske række endte Feyenoord på tredjepladsen efter Ajax Amsterdam og PSV Eindhoven.
Feyenoord var senest i en europæisk finale i 2002. Dengang vandt holdet vandt Uefa Cuppen, der sidenhen er blevet afløst af Europa League.
/ritzau/Reuters
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.