Fodbold

Saudiarabisk konge giver alle fri efter sensationssejr

Alle offentligt og private ansatte i Saudi-Arabien kan holde fri onsdag efter sejren over Argentina.

Saudiarabere fejrer landets uventede sejr over Argentina ved VM.
Saudiarabere fejrer landets uventede sejr over Argentina ved VM. Amer Hilabi/Ritzau Scanpix

Saudi-Arabien leverede tirsdag en af de største overraskelser længe ved et VM, da det lykkedes at besejre mægtige Lionel Messi og Argentina med 2-1.

Det udløste vild jubel blandt de fremmødte fans, og i Saudi-Arabien kan de nu også bruge hele onsdagen på at fejre den store sensation.

Saudi-Arabiens kong Salman har således gjort onsdag til en fridag for alle ansatte i både den private og offentlige sektor samt studerende på grund af sejren. Det skriver nyhedsbureauet dpa.

I kølvandet på den store triumf er det også blevet gratis at komme ind i tre forlystelsesparker i Saudi-Arabien.

Den uventede sejr kom i stand, efter at Saudi-Arabien vendte 0-1 til 2-1 kort inde i anden halvleg.

På fem gyldne minutter fik saudiaraberne scoret to mål, og det lykkedes altså at få kørt sejren i hus.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden