Fodbold

Se billederne: En næsten skadesfri AaB-trup kom på græs

AaB gennemførte torsdag formiddag årets første ordinære fodboldtræning

Lucas Andersen fik torsdag endelig lov at røre bolden igen. Foto: Henrik Bo
Lucas Andersen fik torsdag endelig lov at røre bolden igen. Foto: Henrik Bo Foto: Henrik Bo

Opdateret 20. maj 2022 kl. 15:16

FODBOLD: For første gang i 2022 fik AaB's superligaspillere lov til at røre bolden, da kunstgræsbanen i Gistrup torsdag formiddag var rammen om årets første ordinære træning.

Se flere billeder fra træning nederst i artiklen.

Dermed fik Lucas Andersen også lov at trække i fodboldstøvlerne igen, efter at han de seneste syv måneder har genoptrænet ovenpå en knæoperation. Anføreren indgik dog ikke i træningen med holdkammeraterne, men trænede for sig selv under opsyn af fysioterapeuterne Morten Skjoldager og Simon Enevoldsen.

Det samme var tilfældet for Daniel Granli, der blev holdt ude af efterårets sidste tre kampe af en ankelskade.

AaB træner på kunstgræsbanen i Gistrup den næste uges tid, inden der efter planen venter 11 dages træningslejr på Malta.

Hold dig opdateret om AaB – Tilmeld dig vores nyhedsbrev om AaB lige her

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden