Sport

Serie A-chef: Ulovlig streaming holder italiensk fodbold nede

Serie A-direktør mener, at piratstreaming er blandt årsagerne til, at Italien ikke var til VM i 2018 og 2022.

Luigi De Siervo, der er direktør for Serie A, mener, at piratstreaming er blandt årsagerne til, at det italienske landshold ikke har kvalificeret sig til VM siden 2014. (Arkivfoto).
Luigi De Siervo, der er direktør for Serie A, mener, at piratstreaming er blandt årsagerne til, at det italienske landshold ikke har kvalificeret sig til VM siden 2014. (Arkivfoto). Jonathan Moscrop/Ritzau Scanpix

Ulovlig streaming af kampene i Serie A har været med til at bringe italiensk landsholdsfodbold i problemer.

Det mener direktøren for den bedste italienske fodboldrække, Luigi De Siervo.

Tv-rettigheder er den største indtægtskilde for holdene i Serie A, men sidste år kostede ulovlig streaming de italienske klubber 300 millioner euro svarende til 2,2 milliarder kroner i mistede indtægter.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden