Skadet Tauson melder afbud til sidste opvarmning
Clara Tauson, der fredag blev skadet, stiller alligevel ikke til start i Adelaide i den kommende uge.
Tennisspilleren Clara Tauson får ikke flere kampe i benene, inden det 17. januar går løs ved årets første grand slam-turnering, Australian Open.
Den 19-årige Tauson, der netop er blevet kåres som årets tennisspiller i Danmark for tredje år i træk, skulle i den kommende uge have deltaget i en opvarmningsturnering i Adelaide, men den har hun trukket sig fra.
Hun figurerer ikke længere på deltagerlisten.
Årsagen skal findes i, at Tauson fredag måtte trække sig fra sin kvartfinale i Melbourne med en lårskade.
Danskeren opgav at spille videre, da hun var bagud med 3-6, 0-2 mod hviderussiske Aliaksandra Sasnovich.
Tauson forsøger at følge op på en fornem 2021-sæson, hvor hun vandt to WTA-turneringer og nåede op som nummer 44 på verdensranglisten.
Hendes lejr har ikke udtalt sig om omfanget af den aktuelle skade.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.