AaB

Sportsøkonom: Derfor skal AaB hente nye penge

Det er ikke for at lukke et sort hul, at AaB’s bestyrelse søger en kapitaludvidelse på 75 millioner kroner via en aktieemission i 2026. Klubben skal i stedet ekspandere.

Primo 2026 håber AaB at kunne fylde flere penge i klubkassen, og de penge skal bruges på at langtidssikre klubben mere, end den er nu ifølge sportsøkonom. (Arkivfoto).
Primo 2026 håber AaB at kunne fylde flere penge i klubkassen, og de penge skal bruges på at langtidssikre klubben mere, end den er nu ifølge sportsøkonom. (Arkivfoto). Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Det mener sportsøkonom Steen Houman, der har et indgående kendskab til de danske fodboldklubbers økonomier.

“Baggrunden for en kapitaludvidelse er at sikre likviditet med henblik på at realisere den af bestyrelsen vedtagne strategi for klubben, herunder fokus på udvikling af nordjyske talenter fra AaB Akademiet, sportslig succes og målet om langsigtet økonomisk bæredygtighed”.

Sådan lyder det i fondsbørsmeddelelsen fra AaB A/S tirsdag 4. november, og Steen Houman ser især sidstnævnte om langsigtet økonomisk bæredygtighed som essentielt.

- Det interessante er, hvad man vil bruge pengene til. Er det et sort hul? Eller er det fordi, man er nødt til at løfte sin økonomi op, hvis man være en fast bestanddel af Superligaen?

- AaB er i den grad kørt langt bagefter top-6. Der er de så langt fra, siger sportsøkonom Steen Houman.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden