Straf sender Magnussen og Hülkenberg i pitlane fra start
Kevin Magnussen og Nico Hülkenberg ser ud til at få en svær eftermiddag i Monaco efter diskvalifikation.
Jagten på point ved Formel 1-grandprixet i Monaco er lørdag aften blevet en del sværere for Haas-kørerne Kevin Magnussen og Nico Hülkenberg.
Efter kvalifikationen, hvor de begge nåede anden kvalifikationsrunde, er teamkollegerne blevet diskvalificeret.
Det oplyser holdet selv i et opslag på det sociale medie X.
Årsagen er ifølge autosport.com og Ekstra Bladet, at den såkaldte DRS-vinge på Magnussen og Hülkenbergs biler kunne åbne sig mere, end reglerne tillader.
Fejlen blev opdaget ved en inspektion efter kvalifikationen, lyder det fra holdet.
Straffen medfører, at både Magnussen og Hülkenberg skal starte grandprixet fra pitlane, og det er en alvorlig streg i regningen i lige netop det monegaskiske gadeløb.
De smalle veje gør det særdeles svært at overhale, og dermed skal meget flaske sig, hvis Magnussen skal hente flere point.
Sæsonens første point tog danskeren i Australien tilbage i marts, men siden er det ikke blevet til en gevinst for danskeren.
Søndagens grandprix begynder klokken 17.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.