Sport

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Sydamerikas kontinentale forbund annoncerer sin støtte til Gianni Infantino, hvis han genopstiller næste år.

Gianni Infantino kan forvente støtte fra Sydamerika, hvis han stiller op til en ny periode som Fifa-præsident. (Arkivfoto).
Gianni Infantino kan forvente støtte fra Sydamerika, hvis han stiller op til en ny periode som Fifa-præsident. (Arkivfoto). Adem Altan/Ritzau Scanpix

Præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino, har det sydamerikanske kontinent i ryggen, hvis han næste år vælger at gå efter en ny periode som Fifas øverste.

Således har Sydamerikas Fodboldforbund (Conmebol) som det første kontinentale forbund annonceret sin støtte til Gianni Infantino forud for næste års valg.

En fælles Conmebol-bestyrelse udtaler, at den vil støtte schweizerens kandidatur, hvis han stiller op i yderligere fire år som Fifa-præsident.

- Tak for jeres fortsatte engagement i udviklingen af sydamerikansk fodbold og for det lederskab, I har vist på den globale scene.

- Vi sætter stor pris på jeres tætte bånd til vores kontinent og jeres vision for den videre udvikling af sporten på verdensplan, siger Conmebol-præsident Alejandro Dominguez i en erklæring.

Den 56-årige Infantino har ledet Fifa siden 2016. Han kan maksimalt sidde som præsident i tre perioder, hvilket betyder, at perioden fra 2027 til 2031 vil være hans sidste, hvis han bliver genvalgt.

Infantino har ikke bekræftet, om han genopstiller ved Fifas kongres i 2027. Den vil blive afholdt i Japan eller Kina.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden