Sport

Tauson er færdig i double efter andet nederlag lørdag

Clara Tauson og makkeren Hao-Ching Chan tabte lørdag semifinalen i WTA-turneringen i Seoul.

Clara Tauson tabte med sin makker taiwaneren Hao-Ching Chan semifinalen i doubleturneringen i Seoul. (Arkivfoto).
Clara Tauson tabte med sin makker taiwaneren Hao-Ching Chan semifinalen i doubleturneringen i Seoul. (Arkivfoto). Kena Betancur/Ritzau Scanpix

For anden gang lørdag røg danske Clara Tauson ud af WTA-turneringen i sydkoreanske Seoul.

Hvor hun i de tidlige morgentimer dansk tid tabte kvartfinalen i single til australske Maya Joint, blev det senere lørdag til exit for danskeren i doubleturneringens semifinale med sin makker taiwaneren Hao-Ching Chan.

Igen var det 19-årige Joint, der var med til at sende danskeren ud.

Tauson og Chan tabte i to sæt med cifrene 2-6, 1-6 til Maya Joint og den amerikanske makker Caty McNally.

Turneringen i Seoul var anden gang, at Tauson og Chan dannede makkerpar. Det samme var tilfældet i juni i Bad Homburg, hvor de fik to kampe sammen.

I lørdagens semifinale, der var duoens tredje kamp i turneringen i Sydkorea, startede de ellers med at holde fint trit med Joint og McNally i første sæt.

Ved 2-2 gik den dog ikke længere for Tauson og Chan. Med to brud tog det australsk-amerikanske makkerpar de fire sidste partier i sættet.

I andet sæt åbnede Tauson og Chan stærkt med et brud i modstandernes serv, men derfra gik det den anden vej.

Det var det sidste parti, som danskeren og taiwaneren fik i kampen, og foran 5-1 indløste Joint og McNally finalebilletten på den første matchbold.

Kampen var den tredje lørdag for australske Maya Joint, der et par timer efter hendes sejr over Clara Tauson i tabte singlesemifinalen til polske Iga Swiatek.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden