Thisted floppede i pokalturneringen
Thyboerne blev slået ud af hold fra Danmarksserien
Opdateret 10. maj 2022 kl. 16:53
FODBOLD: Første runde blev onsdag højst overraskende endestationen for Thisted FC i DBU Pokalen.
Thyboerne tabte med 2-3 på udebane til Hedensted fra Danmarksserien. Hjemmeholdet scorede sejrsmålet i overtiden.
Thisted FC har fået en fornem sæsonstart i Nordicbet Ligaen med to sejre i to kampe, men mod Hedensted fik thyboerne en forskrækkelse i kampens indledning.
Hedensted tog således føringen i kampens andet minut, da Nicolai Givskov bragte de undertippede værter foran 1-0.
Ondt blev senere værre for det reservespækkede Thisted-hold, da hjemmeholdet kom foran 2-0, men kort før pausen fik thyboerne fornyet håb om et comeback, da Laurits B. Sørensen reducerede til 1-2.
20 minutter før tid kom gæsterne også på omgangshøjde, da indskiftede Mads Lauritsen udlignede til 2-2.
Alligevel lykkedes det ikke for Thisted at afværge pokalskuffelsen, for i kampens overtid afgjorde Hedensteds Mirsad Suljic kampen med sin scoring til 3-2.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.