Sport

Tidligere Silkeborg-stopper er med i tysk pokaloverraskelse

Joel Felix spillede hele kampen, da Arminia Bielefeld fra 3. Bundesliga spillede sig i pokalsemifinalen.

Marius Wörl (i midten) bragte Bielefeld foran 1-0 mod Werder Bremen.
Marius Wörl (i midten) bragte Bielefeld foran 1-0 mod Werder Bremen. Friso Gentsch/Ritzau Scanpix

Til daglig frister Arminia Bielefeld en skyggetilværelse i 3. Bundesliga. Men samtidig er den tyske klub i gang med et ægte pokaleventyr.

Tirsdag aften vandt Bielefeld på hjemmebane 2-1 over Bundesliga-klubben Werder Bremen og er dermed blandt de sidste fire klubber i pokalturneringen.

Den tidligere Næstved- og Silkeborg-stopper Joel Felix spillede hele kampen i Bielefelds forsvar og var altså med til at slå sin landsmand Jens Stage, der optrådte på gæsternes midtbane.

Bielefelds to fuldtræffere faldt med kort mellemrum i slutningen af første halvleg. Først bragte Marius Wörl holdet foran 1-0, og seks minutter senere fordoblede Julian Malatini forspringet.

Werder Bremen, der har tabt de seneste tre kampe i Bundesligaen, lavede to udskiftninger i pausen, og en af de nye spillere, Oliver Burke, skabte håb med sin reducering ti minutter inde i anden halvleg.

Mere blev det ikke til, selv om Werder Bremen pressede hårdt på i slutfasen. Dermed har Bielefeld slået tre Bundesliga-hold ud af turneringen. Først gik det ud over Union Berlin og siden Freiburg, inden turen altså kom til Werder Bremen.

Ud over Bielefeld er Stuttgart og Leverkusen klar til semifinalerne. I den sidste kvartfinale mødes Wolfsburg og RB Leipzig. Den kamp spilles onsdag.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden