Sport

Tilskuere evakueret fra tennisfinale efter voldsomt regnvejr

Det regnede pludselig så voldsomt, at der opstod fare for de tilstedeværende ved Berlin Open-finalen.

Regnen væltede pludselig ned over tennisanlægget i Berlin.
Regnen væltede pludselig ned over tennisanlægget i Berlin. Fabrizio Bensch/Reuters

Opdateret kl. 20:36

De var forberedt på regn, men på finaledagen ved WTA Tour-turneringen Berlin Open åbnede himlen sig pludselig så meget, at man var nødt til at evakuere alle tilstedeværende.

Det skriver det tyske medie Bild.

Ifølge mediet lå der hurtigt vand til anklerne på tennisanlægget, og det skabte potentiel fare, fordi strømkabler var oversvømmede.

Derfor blev alle tilskuere og personale bedt om at forlade området, og der var tvivl om, hvorvidt finalen mellem Jessica Pegula og Linda Noskova overhovedet ville blive gennemført søndag.

- På trods af tæt koordinering med den tyske vejrtjeneste udviklede vejret sig med en intensitet, som ikke var forudset, skriver arrangøren på sociale platforme.

- Hvis enkelte medlemmer af sikkerhedspersonalet opførte sig upassende under evakueringen, vil vi gerne oprigtigt undskylde. Vores primære fokus var at rydde området så hurtigt og sikkert som muligt.

Senere søndag lykkedes det omsider af afvikle finalen. Linda Noskova slog Jessica Pegula med cifrene 6-4, 4-6, 6-3.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden