Tullberg fører Dortmund til sejr - Priske får bøllebank
Mike Tullbergs Dortmund slog Shakhtar Donetsk 3-1, mens Brian Priskes Feyenoord fik store klø i Lille.
Den danske Borussia Dortmund-trænervikar, Mike Tullberg, har sendt et signal om, at den tyske storklub kan regne med ham, hvis der en anden gang bliver brug for hjælp på trænerbænken.
I sin anden kamp i spidsen for Dortmund vandt hans mandskab med 3-1 hjemme over Shakhtar Donetsk i Champions League.
Sejren sikrer Dortmund en tiendeplads i turneringens ligafase. Havde holdet bare fået et point mere, var Dortmund endt i top-8, der går direkte i ottendedelsfinalen.
Dortmund tog føringen i det 17. minut, da angriberen Serhou Guirassy tæt under mål dirigerede et indlæg i kassen.
Den guineanske angriber blev dobbelt målscorer lige før pausen, da han strøg alene igennem og sendte bolden under målmanden.
På sidelinjen viste Tullberg tydelig begejstring med den udvikling.
I begyndelsen af anden halvleg kvajede Dortmunds keeper, Gregor Kobel, sig gevaldigt. Målmanden fumlede for længe med bolden, og så blev han offer for en vellykket glidende tackling, der førte til en reducering.
Det endte dog ikke med at koste Tullberg endnu en smidt føring, som det var tilfældet i hans debut mod Werder Bremen, for i legende stil var der både hæl og tå involveret, da Ramy Bensebaini gjorde det til 3-1 i det 80. minut.
Tullberg er blevet lovet en kamp mere på sidelinjen i weekenden, men Dortmund har gjort det klart, at han kun er tiltænkt en vikarrolle, mens holdet leder efter en permanent cheftræner.
Det gik knap så godt for de to andre danske trænere, der var involveret i Champions League onsdag aften.
Brian Priskes Feyenoord kom hurtigt ned på jorden efter sidste uges meriterende 3-0-sejr over Bayern München.
På udebane mod franske Lille fik Priskes hold klø og tabte hele 1-6 ude mod franske Lille.
Feyenoord havde da også flere marginaler imod sig, for i tre tilfælde var det afretninger, der kostede holdet en indkasseret scoring - kun det ene af dem blev noteret som et selvmål. Trods det klare nederlag er Feyenoord videre i turneringen.
Også Lars Friis' Sparta Prag var i menneskehænder, men slap fra Leverkusen med et hæderligt 0-2-nederlag. Den danske keeper Peter Vindahl leverede en stærk figur, men var uheldigt involveret med en skidt retur ved kampens sidste mål.
Der faldt også to danskerscoringer onsdag aften.
Stortalentet Conrad Harder formåede at skovle bolden i mål til slutresultatet 1-1, da Harders Sporting fra Lissabon tog imod Bologna. Det ene point sikrer, at Sporting akkurat går videre til turneringens knockoutfase.
En anden dansk teenager, Adam Daghim, pyntede på resultatet, da hans eliminerede Red Bull Salzburg tabte 1-4 hjemme til Atlético Madrid.
Den danske landsholdsspiller Alexander Bah viste stort overblik, da han i stedet for at afslutte lavede et køligt oplæg til Benficas første mål i 2-0-sejren ude over Juventus. Bah og Benfica er også videre til knockoutfasen.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.