Topscorer er solgt i rekordhandel
Carl Lange skifter Vendsyssel FF ud med norsk fodbold
Opdateret 28. maj 2024 kl. 16:53
Vendsyssel FF har fået en fin vane med at sætte ny transferrekord i hvert transfervindue.
Tirsdag skete det igen. Topscorer Carl Lange er blevet solgt til norske Vålerenga i en handel, der ifølge Nordjyskes oplysninger i første omgang indbringer Vendsyssel 3,5 millioner kroner. En bonusaftale kan sende handlen op på fire millioner kroner, og dertil kommer en videresalgsklausul.
- Carl har igennem sæsonen været en markant profil for os, hvor han har bidraget med mange stærke præstationer, som også har udmøntet i et flot antal målinvolveringer for os.
- Derfor er det helt naturligt at Carl gennem længere tid har tiltrukket sig megen interesse fra både ind- og udland, hvorfor vi er glade for, at det nu er endt ud med et rekordsalg for os og en rigtig fed mulighed for Carl, siger sportsdirektør Christian Larsen i en pressemeddelelse.
Vålerenga har for ganske kort tid siden ansat den tidligere AaB-scout Jim Holm Larsen som ny chefscout, og købet af Carl Lange bliver det første store indkøb, som han er involveret i.
Vålerenga har gjort sit hjemmearbejde godt. Man havde flere af klubbens ledende folk på plads, da Vendsyssel var på besøg i Hobro for to uger siden. Her kunne den norske delegation se Carl Lange storspille i de 45 minutter, han fik på banen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.