Verdensetter spiller sig sikkert frem til muligt møde med Rune
Såfremt Holger Rune går videre fra sin kamp i tredje runde, skal han møde verdensetteren Jannik Sinner.
Holger Rune kommer på den sværest mulige opgave i fjerde runde af Australian Open, hvis danskeren når så langt.
Klarer Rune lørdag sin kamp i tredje runde mod serberen Miomir Kecmanovic, venter verdensetteren Jannik Sinner.
Det står klart, efter at italieneren lørdag slog amerikanske Marcos Giron ud med de stensikre cifre 6-3, 6-4, 6-2.
Sinner brugte knap to timer på at spille sig frem til det mulige møde med Rune.
31-årige Giron, der er nummer 46 i verden, bed momentvis fra sig i kampen mod den tårnhøje favorit.
Amerikaneren var solid, men manglede de nødvendige våben til at true Sinner over hele kampen.
23-årige Sinner lagde hårdt ud med at bryde Girons serv til 2-0, og først i sættets sidste parti spillede Giron sig frem til en breakbold.
Den afværgede italieneren og lukkede kort efter sættet på anden mulighed. Også i andet sæt var et enkelt servegennembrud nok, men Giron blev ved med at kæmpe.
Selv om amerikaneren blev brudt i sit første serveparti i tredje sæt, svarede han igen med at bryde tilbage til 2-2 kort efter.
Men man sad ikke for alvor med fornemmelsen af, at Sinner var presset. Han drøftede stille og roligt sine muligheder med sin lejr, mens Giron modtog behandling, og med fire partier i træk lukkede han kampen.
Sinner vandt sidste år Australian Open og US Open. I Melbourne kan han vinde sin tredje grand slam-titel.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.